Starmus VII – oslava vedy a hudby v Bratislave

12.-17. mája bola Bratislava miestom, kde sa stretla vedecko – hudobná elita sveta. Festival Starmus po veľkomestách ako Zürich, Trondheim alebo La Palma v španielskej Mallorke, zavítal aj k nám a priniesol neuveriteľné zážitky svetového formátu. Medzinárodný festival Starmus je najväčšie vedecko popularizačné podujatie svojho druhu a má za cieľ prepájať vedu, hudbu a umenie. Založil ho astrofyzik a hudobník Garik Israelian spolu s gitaristom skupiny Queen a astrofyzikom, Sirom Brianom Mayom.
Nosnou témou siedmeho ročníka festivalu bola klimatická kríza a AI technológie.
 
Bratislavský 5- dňový program odštartoval veľkolepým otváracím koncertom francúzsky hudobník a skladateľ elektronickej hudby Jean Michel Jarré . Koncert s názvom „Bridge from the Future", na ktorú sa prišlo pozrieť takmer sto tisíc divákov, uvádzal prítomných do vytrženia neuveriteľnou laserovou šou s dronmi, akú Slovensko ešte nezažilo. Na koncerte vystúpil aj Brianom May a ďalší hudobníci.
 
Program bol rozdelený do niekoľkých samostatných častí, ktoré sa konali na viacerých miestach hlavného mesta.
Hokejový štadión Tipos Aréna bol miestom, kde sa konali prednášky popredných svetových vedeckých kapacít ako Jane Goodal, expertka na výskum šimpanzov, vystúpila s prednáškou Reasons for Hope,  ďalším skvekým rečníkom bol Kip Thorne, americký teoretický fyzik, dlhoročný priateľ a kolega Stephena Hawkinga alebo Michael Mayor, švajčiarsky astrofyzik a emeritný profesor na Ženevskej univerzite a mnohý ďalší.
 
STARMUS City Program obsahoval viac ako 20 exkluzívnych prednášok na slovenských univerzitách a na pôde Slovenskej akadémie vied.
SAV privítala na svojej pôde štyroch renomovaných odborníkov - Bernharda Schölkopfa, ktorý sa venuje strojovému učeniu a kauzálnemu vyvodzovaniu, Michela Mayora, nositeľa Nobelovej ceny za objav prvej exoplanéty,  klimatologičku Maureen Raymo, ktorá sa vo svojom výskume venuje histórii a príčinami klimatických zmien a Chrisa Rapleyho CBE, ktorý je profesorom klimatickej vedy na University College London. Prednášky boli nesmierne zaujímavé a bol o ne obrovský záujem nielen z radov vedcov a vedkýň zo SAV, ale aj externých nadšencov vedy a študentov.
 
Ďalším programovým lákadlom bol Vedecký tábor STARMUS Camp, ktorý sa konal na Hlavnom námestí a bol otvorený pre verejnosť. Slovenská akadémia vied, ako najvyššia vedecká inštitúcia na Slovensku, tu  počas piatich dní zastupovala slovenskú vedu prostredníctvom svojich vedeckých pracovísk. Počas druhého festivalového dňa (14.05.2024) mal Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v.v.i. tú česť predstaviť ústav a výsledky výskumu svojich vedeckých pracovísk širokej verejnosti.
Vedci z detašovaného pracoviska INOVAL vysvetľovali návštevníkom, aké možnosti využitia má penový hliník v priemysle. Mohli si ohmatať reálne produkty ako napríklad držiak motora do osobného automobilu, ktorý bol vyrobený touto technikou. Veľkým lákadlom bola aj praktická ukážka vypeňovania hliníka, ktorá zaujala aj významného návštevníka nášho stánku – štátneho tajomníka MŠVVaM Róberta Zsemberu, ktorý so záujmom sledoval premenu materiálu
Dr. Peter Krížik z Divízie nových materiálov a technológií nadšencom vedy ukázal produkty vyrobené práškovou metalurgiou, predstavil aj inovatívny bioresorbovateľný kompozitný materiál pre aplikáciu dentálnych implantátov.  
Zastúpenie mala aj Divízia mikroštruktúr povrchov a rozhraní. Dr. Naďa Beronská a Dr. Marek Gebura s ďalšími kolegami počas poobedňajších hodín zaujali svojim projektom výroby a recyklácie na obežnej dráhe, v súlade s víziou Európskej vesmírnej agentúry (ESA) o udržateľnom obehovom hospodárstve vo vesmíre.
Dr. Kateryna Kamyshnykova ozrejmila návštevníkom najnovšie výsledky výskumu Divízie vlastností materiálov a konštrukcií, ako napr. zliatiny na báze TiAl, ktoré ponúkajú sľubný potenciál pre vysokoteplotné konštrukčné aplikácie vďaka svojej ľahkej povahe a silnému mechanickému výkonu pri zvýšených teplotách, vďaka čomu sú vhodné pre letecký a kozmický priemysel, energetiku a automobilové aplikácie a taktiež ako sa využívajú metódy deštruktívnej a nedeštruktívnej analýzy materiálov.
 
Výnimočná atmosféra festivalu a prezentácie desiatok svetových osobností vytvorili prostredie pre zdieľanie vedeckých poznatkov, inšpiratívnych názorov, miesto, kde sme mohli získať nový pohľad na aktuálne témy, ktoré rezonujú v spoločnosti. Veríme, že nielen my, ale každý, kto sa festivalu zúčastnil, si odniesol mnoho zážitkov a inšpirácie do života a každodennej práce.