1935 – 2024
Dňa 29. júla 2024 nás vo veku 89 rokov opustil náš dlhoročný kolega Ing. Rudolf Chmúrny, CSc. Zamestnancom nášho ústavu bol 38 rokov od roku 1962 do roku 2000 a neskôr vyše dve desaťročia pôsobil na ústave ako emeritný pracovník.
Rudolf Chmúrny sa narodil 20. júla 1935 v Priekope (okr. Martin). Po ukončení ľudovej školy v roku 1950 absolvoval v roku 1952 základnú odbornú školu v odbore sústružník. V roku 1956 absolvoval priemyselnú školu (ŠPSSS) vo Zvolene a v roku 1961 s červeným diplomom SVŠT v Bratislave v odbore strojárske technológie. Od roku 1962 sa stal zamestnancom Ústavu mechaniky strojov SAV. V rokoch 1962 –1964 bol pracovne zaradený ako inžinier asistent, v rokoch 1965 – 1967 ako vedecký ašpirant v odbore mechanika tuhých a poddajných telies a prostredí (školiteľ Doc. Ing. Igor Ballo, CSc.), v rokoch 1968 – 1969 ako vedecký asistent, v roku 1969 ako inžinier III. stupňa, v rokoch 1969 – 1976 ako vedecký pracovník a od roku 1976 ako samostatný vedecký pracovník. V roku 1976 získal najvyšší I. vedecký kvalifikačný stupeň.
Rudolf Chmúrny sa venoval predovšetkým mechanike strojov. Pôsobil na rôznych oddeleniach ústavu – teórie kmitania a vibroizolácie, vibračnej diagnostiky a mechaniky strojov, vibroizolácie a vibrodiagnostiky a prevádzkovej pevnosti.
Pracovne bol zameraný hlavne na vypracovanie náročných výpočtových programov a algoritmov a ich využitie prostredníctvom výpočtovej techniky v základnom a aplikovanom výskume v oblasti mechaniky strojov. V priebehu sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia sa významnou mierou podieľal na úlohách súvisiacich s automatizáciou vedeckých experimentov a vibračnej diagnostiky prostredníctvom modulárneho systému CAMAC (Computer-Aided Measurement and Control) najmä tvorbou špecializovaných podprogramov písaných v jazyku Assembler (jazyk symbolických inštrukcií do strojového kódu) a využiteľných v programoch FORTRAN. Bol spoluautorom počítačových programov na frekvenčnú analýzu signálov mechanického kmitania prostredníctvom FFT (rýchla Fourierova transformácia) a automatizovaného vyhľadávania diagnostických symptómov. V tom čase sa to považovalo za tak významný výsledok, že Slovenská akadémia vied zostavu počítačových programov aj úspešne predala svetoznámej firme CARL SCHENCK AG sídlom v nemeckom Darmstadte. V roku 1994 boli uvedené výsledky publikované v medzinárodne uznávanom vedeckom časopise Computers in Industry v článku s názvom „A computer aided complex condition monitoring system with multilevel knowledge base“.
Okrem mnohých časopiseckých a konferenčných publikácií bol autorom technických správ a riadiacich a výpočtových programov, ktoré vznikli ako výsledok spolupráce ústavu s priemyslom. Pracoval aj ako výkonný redaktor Strojníckeho časopisu. Vyučoval na Strojníckej fakulte STU v Bratislave. Bol školiteľom vedeckého ašpiranta Ing. Petra Tirindu, CSc., ktorý v roku 1976 úspešne obhájil svoju dizertačnú prácu.
Ako emeritus ďalej navštevoval ústav po ukončení pracovného pomeru v roku 2020 a pomáhal s úlohami v oblasti programovania a vyhodnotenia rôznych teoretických a experimentálnych úloh z oblasti dynamiky a kmitania.
Rudolf Chmúrny bol priateľský, láskavý, ústretový a skromný človek so zmyslom pre humor, ktorý nezištne a ochotne pomáhal kolegom. Aj po odchode z ústavu viedol aktívny život, venoval sa osobnostnému rozvoju, zdravovede, hudbe, joge, turistike, stolnému tenisu, masážnym technikám. Viedol krúžky pre seniorov – turistický, dobrej nálady a šachový.
Česť jeho pamiatke.