Dobročinnosť máme v krvi.

       Ústav materiálov a  mechaniky strojov SAV, v.v.i. sa stal súčasťou nádhernej dvojdňovej dobročinnej akcie Kvapka krvi SAV, ktorá sa konala 16. a 17.04.2024 v priestoroch nášho ústavu. Všetci vieme, že krv sa nedá ničím nahradiť ani umelo vytvoriť, a je preto na nás, ľuďoch, aby sme si uvedomili, že, pokiaľ sme zdraví, darcovstvo by malo byť prirodzenou súčasťou našich životov. Veď koniec koncov, nikdy nevieme, kedy budeme potrebovať krv my sami alebo naši blízki.
         Mobilný odberový tím Národnej transfúznej stanice SR z OC Kramáre počas dvoch dní vybavil takmer 80 prihlásených darcov z radov zamestnancov SAV. Medzi darcami boli aj statoční prvodarcovia, ktorí vstupovali do odbernej miestnosti opatrne a s jemným napätím, ale vďaka dohľadu skúseného tímu NTS všetko prebiehalo hladko a veríme, že z nováčikov sa stanú ostrieľaní a pravidelní darcovia.
       Druhý deň Kvapky krvi SAV, ktorý padol príznačne na medzinárodný deň hemofílie, sa vedľa odberovej miestnosti konala prednáška doc. RNDr. Oľgy Pecháňovej, DrSc. z Centra experimentálnej medicíny SAV, v.v.i., ktorá nám zrozumiteľne vysvetlila veľmi komplikovaný proces cirkulácie krvi v tele, z čoho sa krv skladá a čo je najdôležitejšie, ako sa o seba starať, aby sme mali zdravé cievy. Prednášky sa zúčastnili nielen darcovia, ale aj študenti strednej školy.
        Ďakujeme všetkým kolegom zo SAV, ktorí prišli a nezištne darovali krv. Veľká vďaka patrí aj hlavnému organizátorovi SAV, oddeleniu strategického rozvoja, za skvelý nápad a organizáciu.
Už teraz sa tešíme na pokračovanie, pretože my máme dobročinnosť v krvi.

foto:SAV